İnvisalign

Home / İnvisalign

İNVISALIGN

Şeffaf plak aslında bir çeşit ortodontik tedavidir. Aradaki tek fark tel takmadan dişleri düzeltmek mümkün hale gelmiştir.

Dişlerin tedavi sonrası nasıl şekil alacağını üç boyutlu modellerde tasarlayarak üretim yapılır. Böylece size özel gülümseme tasarımını yapabilirsiniz. Tedavi bitiminde hayal kırıklığına uğramazsınız.

Dişlerinizi bilgisayar ortamında düzeltilip, istediğiniz form 3 boyutlu yazıcıdan çıkarıldıktan sonra üzerine özel-esnek şeffaf plak basılarak ŞEFFAF PLAK plakları üretilir. Plaklar yaklaşık 0,5 mm düzeyinde düzeltilmiştir. Düzelen plağı dişlerinize geçirerek, dişlerinizi de bu plağın içine girmeye zorlayarak dişlerin istenilen yöne hareketi sağlanır ve böylece dişler her plak değişiminde biraz daha hareket eder.

Özel silikonlarla ölçüler alınarak, alanında uzman merkezlere gönderilir. Üç boyutlu modelleme ile bilgisayar ortamında sanal modeller oluşturulur. Bu modellerde dişlere bilgisayar simülasyonu ile istenilen hareketler verilerek kişinin beklentisine göre son hali bilgisayarda belirlenir.

Dişlerdeki çapraşıklığın düzeyi tedavi kararının alınmasında önemlidir. Ciddi çapraşıklık problemlerinde bu yçntem başarıyla uygulanabilir. Bu tedavinin yapılamadığı birkaç spesifik diş hareketi vardır.

Tedavinin süresi ve plak sayısı, çapraşıklık düzeyine ve istenilen diş hareketine göre değişir. Her bir şeffaf plak dişleri 0,25-0,5 mm kadar düzeltir. 14 gün süresince hergün 18-20 saat takılması gerekir. İkinci haftanın sonunda dişler plağın şeklini alır ve bir miktar daha düzeltilmiş ikinci plağa geçilir. 2 hafta boyunca dişler yeni plağın formunu alır, böylece dişler düzelir.

 

Şeffaf plaklar, braketlere göre daha konforludur, ağızda tel veya metal olmadığı için batma veya yara oluşmaz. Tedavi daha ağrısızdır. Konuşmayı olumsuz etkilemez.

 

Şeffaf plak, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir. 12 yaşından 80 yaşına kadar rahatlıkla takılabilir.

Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra adapte olacaktır.

Kontrolleriniz 2-3 ayda bir olacaktır. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir. Kontrol seansları geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha azdır, böylece yurt dışından gelen hastalar için büyük avantaj oluşturmaktadır.

 

Şeffaf plakları günde ortalama 18 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken ve önemli bir durumda en fazla 1-2 saat süre zarfında çıkartmanız önerilmektedir.

Su gibi normal sıcaklıktaki şekersiz içecekleri içerken çıkarmanıza gerek yoktur. Fakat çay gibi sıcak ve şeker içeren şeyler içerken çıkarmanız önerilir. ŞEFFAF PLAK plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

Şeffaf plakların en önemli özelliği neredeyse tamamen görünmez olmasıdır. Sizden başka kimse şeffaf plak taktığınızı fark edemez.

Şeffaf plak konuşma bozukluğuna sebep olmaz. Hastalarımız 1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra plakların ağızlarında olup olmadığını fark edememektedirler.

Her akşam plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca correga protez temizleme tableti atılmış suda günde 15 dakika bekletmek temizleyemediğiniz durumlarda faydalı olabilir.

 

Plakların ağızdan her çıkartıldığında suya tutulması önerilmektedir, tükürük üzerinde kurumadığı ve günlük temizliği yapıldığı müddetçe hiçbir koku yapmaz.

 

Aşırı çay veya sigara kullanımı plaklarda sararmaya neden olabilir. Her plağın 14 gün kullanıldığı için, sararma başladığında yeni plaklara geçildiğinden farkedilmemektedir. Bu nedenle rahatlıkla çay, kahve içebilirsiniz. Sabit ortodontik tedavide aşırı çay kahve veya sigara içiyorsanız her seans diş temizliği yaptırmanız gerekecek ve maliyetiniz artacaktır.

 

Şeffaf plak tedavisinin en önemli farkı fazla kuvvet vererek dişlerin hareketlerini yavaşlatmamasıdır. Doğru kullanıldığında tedavi bitiş sürecini tahmin etmek daha kolaydır. Dişlerin ne zaman nasıl görüleceğini 3 boyutlu olarak tahmin etmek mümkündür. Ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilir.

 

RÖNTGEN GÖNDER

RANDEVU AL