Kalıcı Diş Beyazlatma (Bleaching)

Home / Kalıcı Diş Beyazlatma (Bleaching)

KALICI DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Bu işlem, farklı nedenlerle rengi değişen veya sararan dişlerin rengini, kişiye özel planlamalarla birkaç ton açmak için uygulanır. Dişlerin yapısında oluşan renk değişimlerini gidermeyi amaçlar.

Özgüvenli bir gülümseme için sağlıklı görünen ve beyaz dişler önemlidir. Fakat dişlerdeki yapısal bozukluklar, çocukluk veya fetüs döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gıdalarımız ve içtiğimiz sulardaki flor miktarı dişlerimizde renklenme yapabilir. Bununla birlikte yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerin beyazlığının kaybolmasında etkilidir.

Çay, kahve, sigara, renklendirici içeren içecekler, vişne ve nar suyu, kırmızı şarap bunların hepsinin etkisiyle yıllar geçtikçe diş minesinde biriken renkli organik veya inorganik maddeler sonucu dişlerin rengi koyulaşır. Rengi koyulaşan veya sararan dişlere porselen kaplama vs. yaptırmak yerine bleaching adı verilen kalıcı diş beyazlatma yöntemi uygulanır. Bu işlemin sonunda dişler 4-5 tona kadar açılır.

Bunun için farklı yöntemler kullanılır. Biri hekim yardımıyla Office bleaching, diğeri ise evde uygulanan Home bleaching yöntemidir.

Klinikte profesyonel beyazlatma ise şu şekilde uygulanır: Ağartıcı ilaç diş üzerine yerleştirilerek, dişlerin üzerine bir süre ışın uygulanır. Işın tek başına dişi beyazlatmaz. Beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlar. İşlem ortalama yarım saat sürer. Hemen sonuç alınmasına rağmen ideal beyazlık düzeyini yakalamak için birkaç seans daha gerekebilir.

Hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Diş hekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa beyaz ve doğal gülümseme için diş beyazlatma iyi bir çözümdür. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş diş eti hastalığı olanlar, tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış kimselere önerilmemektedir. Ayrıca gebelere ve emziren annelere de dikkatli yapılmalıdır.

Bütün kalıcı beyazlatma yöntemleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler veya dolgular beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

Bütün kalıcı beyazlatma yöntemleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler veya dolgular beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

Dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa etkin ve güvenlidir. Dişler ve diş etleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Kullanılan ilacın markası ve içeriği
Hekimin tecrübe ve bilgisi
İlacın kullanım şekli ve tedavi süresi

Diş beyazlatma uygulanan kişilerin çok azında sıcak-soğuk hassasiyeti gelişebilir. Bunun sebebi de dişlerdeki hafif aşınma ve oluşan mine çatlaklarıdır. Ancak bu kısa sürede geçen bir hassasiyettir. Aşınmalar fazlaysa flor uygulanarak bu his giderilir.

Bleaching ile elde edilen beyazlık uzun sürelidir. Ancak bu sürenin uzunluğu hastanın ağız bakımına gösterdiği dikkat ve beslenme alışkanlıklarına da bağlıdır. Sigara, çay, kahve, kola gibi içecekler bu süreyi kısaltır.

RÖNTGEN GÖNDER