Dijital Gülüş Tasarımı

Home / Dijital Gülüş Tasarımı

DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI

Güzel bir gülümseme, kişinin etkin ve kolay iletişim sağlayan biri olarak algılanmasını sağar.

Hem görünümünü hem de iletişimdeki başarıyı artırır. Dijital gülüş tasarımı, hekimlik ve sanat ve teknolojinin birlikte uygulanarak, size ideal bir gülüş formunun kazandırılmasıdır. Bu tedavide beklentiler ile sağlık ve doğallık göz önüne alınarak gülüş planı çıkartılır. Güzel bir gülümseme için yapılacaklar ortaya konur.

Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları kişide psikolojik sorunlara ve özgüven problemlerine neden olabilir. Kişinin gülüşünden mutsuz olması, gülerken ağzını kapatması, dişlerinin şekil ve renginden rahatsızlık duyması en sık rastlanan durumlardır.

Güzel bir gülüş için öncelikle yüz formu ve dudak yapısıyla uyumlu dişlere sahip olmalıdır. Diş hekimliğinde estetik materyallerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve yerleşim bozuklukları çözümlenmektedir.

HOLLYWOOD SMİLE (HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ)

Son yıllarda Hollywood yıldızlarının gülüşleri örnek alınarak “Hollywood smile” terimi ortaya atılmıştır. Hollywood gülüşü için 4 altın kural vardır.

  1. Dişler: Üst ön dişler düzgün ve görünen bir dolgu içermemelidir. Üst santral kesici dişler diğer dişlere göre daha belirgin ve önde olmalıdır. Alt kesici dişler de gülüş sırasında görünmelidir. Üstte diş arkı geniş ve üst 1. büyük azıya kadar görünmelidir.
  2. Dudaklar: Dudaklar simetrik olmalıdır.
  3. Diş eti: Üst diş eti 2 mm. kadar görünmelidir.
  4. Dudak genişliği: Yüzün genişliğinin en az ½ oranında olmalıdır.

Dijital gülüş tasarımı için ilk seansta stüdyo ortamnıda fotoğraf çekimleri yapılır. Bununla birlikte tasarım yapılabilmesi için üst ve alt çeneden ölçü alınır.

Klinikte profesyonel beyazlatma ise şu şekilde uygulanır: Dijital gülüş tasarımı 7 gün içinde hazırlanır. İlk randevuda kaydedilen veriler dijital ortamda hazırlanan özel bir yazılımda değerlendirilerek istenen gülüş tasarımı planlanır. Gülüş tasarımı yapılırken yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. ölçüler dikkate alınır. Dişlerin formu belirlenirken vizajizm konseptine uygun şekilde kişinin duruşuyla uyum sağlanması önemlidir.
Alınan ölçülerle dijital tasarım modellenir. Elde edilen modelin denenmesi için sonraki randevu planlanır.

Hazırlanan dijital tasarım modeli ile elde edilen silikon kalıp, dişlerde bir aşındırma yapmadan üzerine yerleştirilir. Birkaç dakika sonra çıkarılır ve artıklar temizlenir. Daha sonra yeniden stüdyo çekimleri yapılır. Dijital ortamda gülüş tasarımı size stüdyo çekimleri baz alınarak karşılaştırması yapılır.

Prova randevusunda kullanılan malzeme, dayanıklılık ve estetik açıdan yeterli değildir. Ayrıca çok kısa sürede, prova için üretilerek kullanılır. Uygulama sürecinde hazırlanan dişler daha estetik ve dayanıklı materyaller kullanılarak, hassas tekniklerle laboratuvar ortamnıda üretilir. Özetle provada sunulan gülüşten çok daha iyi bir gülüş sizi bekliyor denilebilir.

RÖNTGEN GÖNDER

RANDEVU AL