P.tesi - C.tesi: 09.00 - 23.00 | Pazar: 11.00 - 23.00

Hizmetler

Endodonti

Endodonti

Kanal Tedavisi

Dişlerimiz mine, dentin, pulpa denilen katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanların ayrı görevleri vardır. Pulpa katmanı dişin sinirlerinin ve besleyici damarlarının olduğu katmandır ve dişimizin ısırma hissini, sıcak-soğuk hissini yada ağrı hissini sağlar. Bulundurduğu besleyici damarlar ile vücudumuzun dolaşım sistemine bağlıdır.

Hangi durumlarda uygulanır?

Diş çürüğü, diş kırığı gibi durumlarda pulpa dokusuna kadar olan kırıklar yada pulpa dokusuna ulaşmış çürüklerde ve travmatik vakalarda  diş ağrısı, iltihabı veya yüzde şişlik veya kist oluşumlarına varan çeşitli sıkıntılar yaşayabiliriz. 

Bu durumlarda dişin pulpasında oluşan bu hastalıkların tedavi edilmesi gereklidir.

Endodonti dişin pulpal katmanında olan bu hastalıkların tedavisi ile ilgilenen branştır.

Tedavi süreci?

Dişin çürük dokusu temizlenir, hastalıklı sinir ve damar dokusu olan pulpa temizlenir, çeşitli irrigasyon solüsyonları ile kanallar yıkanır. Kanal içine uygulanan çeşitli antiseptik özellik gösteren ajanlarla, iltihaba neden olan mikroorganizmalar ortamdan uzaklaştırılır. Bütün bu aşamalardan sonra kök-kanal sistemi dolgusu yapılır ve tedavi sonlandırılır.

Diş Kırıkları

Dişlerimiz vücudun en sert kemikleridir. Fakat onların bile kırıldığı durumlar bulunmaktadır. Dişler, genç ve çocuklarda aktivite esnasında darbe alarak kırılabildiği gibi ilerleyen yaşla oluşan veya kanal tedavisi sonrası canlığını kaybetmesinden dolayı meydana gelen mekanik güç kaybından dolayı kırılabilirler. 

Peki dişimiz kırıldığında ne yapmalıyız?

Eğer bulabiliyorsanız kırık parçayı alıp doğruca bir diş hekimine başvurun.

Diş kırığında uygulanan tedaviler : Diş kırıklarında bir kaç farklı tedavi yolu vardır. Bunlar dişin nasıl kırıldığına göreve değişmektedir. Diş 3 katmandan oluşur mine, dentin, pulpa. Eğer diş kırığı pulpa seviyesine kadar derine inmediyse diş kırığın boyutuna göre bonding, yada veneer porselen işlemleri ile tamir edilebilir. Fakat kırık pulpa tabakasına kadar inmişse bu işlemlerden önce Kanal tedavisi yapılır. Diş kırıklarının kırılma yönü ve neresinden kırıldığı da önemlidir. Eğer kök hizasından yatay bir şekilde kırıldıysa dişiniz önce sabitlenir ardından kanal tedavisi yapılır ve iyileşmesi takip edilir. Fakat dişiniz dikey bir şekilde kırılmış ve bu kırık köklere kadar inmişse dişin çekilmesi gerekmektedir. Yaşanan diş eksikliği ise implant ve protetik tedaviler ile düzeltilebilmektedir.

Diş Apsesi

Dişlerimizin düzenli bakımı gündelik hayatımız için çok önemlidir. Aksatıldığında önemli diş hastalıkları yaşanmaktadır. Bu önemli hastalıklardan biride diş apsesidir. Diş apsesi diş çürüklerinin ilerleyip dişte yarattığı iltihaptan  yada diş etlerinde başlayan bir enfeksiyonun dişin köküne kadar inip dişi enfekte etmesinden dolayı oluşabilir. Bu apseler genellikle ağrılı, aktif olmakla beraber bazen kişiye hiçbir rahatsızlık vermeden aylarca pasif bir şekilde bulunabilir ve büyüyebilirler. Genelde apseli dişler kendilerini ısırıken ağrı, durup dururken oluşan ağrı gibi durumlar ile belli ederler. Kliniğimizde çektirebileceğiniz bir röntgen ile de yeri saptanabilir. Diş apseleri nasıl tedavi edilir. Diş apsesi durumlarında uygulanan tedaviler apsenin boyutu, lokalizasyonu, ve tipine göre değişebilmektedir. Genellikle apseli dişlerde dişlere kanal tedavisi uygulanması sonucu apseler iyileşmektedir. Fakat apse diş etinde oluşan bir hastalıktan dolayı oluştuysa o halde diş etlerimizinde tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda apse çok şiddetli olabilir. bu durumda yüzünüzde belirgin boyutta şişme, ağız açmada kısıtlılık, kızarıklık, o bölgede sıcaklı ve ağrı görülebilir. Böyle bir durumda önce antibiyotik tedavisi uygulanıp ardından dişin çekilmesi gerekebilir. 

Tedavi ettirmezsem ne olur ? 

Eğer tedavinizi antibiyotik uygulaması sonucu ağrılarınızın hafiflemesi yada bitmesi yüzünden yarım bırakırsanız, gelecekte tekrar aynı rahatsızlıkları geçirebilirsiniz. Antibiyotikler diş apselerini bitirmez yada iltihaplarını kurutmazlar. Sadece aktif bir iltihabı pasif hale çevirirler. Pasifte olsa diş apsesi vücuda bir iltihap kaynağıdır ve genel vücut bağışıklığını düşürürler. Özellikle kalp hastalarının yaşam kalitesi ve tedavi seyirlerini etkileyebilirler. Bu sebepler doğrultusunda tedavilerinizi yaptırmanız ve yarım bırakmamanız gerekmektedir.

Bruksizm (Diş Sıkma)

Bruksizm stres başta olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak, hastaların dişlerini, özellikle geceleri, sıkmasıyla kendini gösteren bir semptomlar bütünüdür. İlerlemiş bir bruksizm:

 • Dişlerin aşınması
 • Hassasiyet
 • Çene ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Sabah uyanıldığında ağzı açamama
 • Uzun süreli çiğneme yapamama 
 • Çene ekleminden ses gelmesi
 • Alt çeneyi sağa-sola rahat hareket ettiremem gibi şikayetlere sebep olabilir.

Tedavi

 • Bilimsel olarak botoks dahil bruksizmin tam bir tedavisi olmamakla birlikte, bu durumun zararlarının önüne geçebilmek adına yapılabilecek birçok seçenek mevcuttur. 
 • İlk olarak hastalarımıza normal gece plaklarından daha farklı olarak stabilizasyon splintleri yaparız. İki seansta yapılan, genelde üst çeneye ve çoğunlukla gece uyurken takılan bu splintlerin farkı daha yüksek olmaları ve hastamızın dişlerinin kapanışına tam uyumlu bir şekilde yapılmasıdır.
 • Bunun yanında kaslardaki ağrılar için botoks ve kas içine bazı anestezik ajanlarımızın uygulanması işlemleri de akut yüz ağrılarını çözmektedir.
 • Neredeyse hiçbir yan etkisi ve zorluğu bulunmayan bu tedavi seçeneklerinde hastalarımızın diş aşınmaları ilerlemeyecek, yeme içme sırasında daha kolay ve konforlu bir imkân sağlanacaktır.

BU BRANŞTAKİ HEKİMLERİMİZ

© 2014-2024 Moss Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
magnifiercross