Estetik Diş Hekimliği

Home / Estetik Diş Hekimliği

ESTETIK DİŞ HEKİMLİĞI

Estetik diş hekimliği; diş veya diş etlerine yapılan çeşitli müdahalelerle kişilerin kaybedilmiş fonksiyonların kazandırılmasını, sağlıklı ve estetik görünüme kavuşmasını sağlayan tedavilerdir. Estetik diş hekimliği çürümüş, renklenmiş ve aşınmış, hassas, aralıklı, kırık, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıklarının tedavisini gerçekleştirir.

Bu tedaviler için lamine uygulamaları, lazer teknolojileri, kompozit veya porselen dolgular, fiber uygulamaları, beyazlatma yöntemleri kullanılır.

Çürük, aşınmış, kırılmış dişlerin tamirinde kompozit dolgu ile dişin rengi, boyutu, formu değiştirilerek, düzeltmek için yapılan estetik işlemlerdir. Bu uygulamaları diş dokusunda minimal kayıp olduğundan doku dostu işlemler olarak adlandırabiliriz.

İşlemlerin uygulandığı diş sayısı bu konuda önemli bir faktördür. Birkaç dişe uygulandığında tek seansla bitirilir. Çok sayıda dişe uygulandığında birkaç seans sürebilmektedir.

Doğada her nesnede var olan ALTIN ORAN dişlerimizde de geçerlidir. Buna göre, gülümseme sırasında önden bakıldığında dişlerin estetik açıdan kusursuz olması için belli oranlarda yerleşimi gereklidir. Estetik dolgularda bu oranlar dikkate alınarak önce dişler üzerinde minimal işlemlerle pürüzlü alanlar oluşturulur. Sonrasında bu alanlara kompozit ile restorasyonlar yapılır.

Estetik dolguların ömrü, kullanılan kompozitin kalitesi, hekimin tecrübesi ve uzmanlığı ve hastanın ağız hijyenine bağlı olarak değişmektedir.

Estetik dolguların bakımında ağız hijyeni en önemli faktördür. Ağız hijyeninin sağlanamadığı durumlarda diş etlerinde sorunlar oluştuğu gibi dişler de çürüyebilir.

Estetik dolguların en büyük avantajı renk alternatifinin fazla olması ve ışık geçirgenliğinin yüksek olmasıdır. Ayrıca düşük maliyetleri ile de önemli bir tercih avantajı sağlamaktadır. Aynı dişe bir kereden fazla estetik dolgu yapılabilir. Diş dokusunu zayıflatacak hiçbir zararlı işlem yapılmadığı için daha çok tercih edilmektedir.

İki seçeneğin de uygulama alanları, avantajları ve dezavantajları farklıdır. Dişlerin durumu, hastanın beklentisine göre hastaya en ideal restorasyon seçenekleri sunulur. Porselen lamineler kompozitlere göre daha uzun ömürlü ve estetik açıdan daha iyi görünmelerine karşın diş yüzeyinde pürüzlendirme yapılması gerekebilir.

Diş dokusunun aşırı oluşan kayıplarında hem estetik hem de çiğneme basıncı karşısında diş bütünlüğünü koruyarak aşınmadan kalan, kişiye özel dolgulardır. Genelikle arka bölgedeki dişlerde kullanılır. Porselen inley dolgu dişlerin çiğneme bölgesindeki tepelerin iç kısmı için yapılırken, porselen onley dolgu ise bu diş tepelerini de içine alan daha büyük porselen dolgulardır.

Porselen dolgular özellikle kanal tedavisi görmüş, kırılganlığı artmış dişlerde diş bütünlüğünü korumak için porselen kuronlara alternatif olarak kullanılır. Bununla birlikte aşırı madde kaybı olan dişlerde hem estetik hem de daha ideal diş kontağı ilişkisi sağlamak için tercih edilmektedir.

Porselen dolgunun ömrü malzemenin cinsine, hastanın ağız hijyenine ve hekimin deneyim ve becerisine bağlıdır.

Porselen dolgular kompozit dolgulardan daha geç renklendiği için daha estetiktirler. Büyük restorasyonlarda daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca kenar uyumunun iyi olması, diş birleşim alanlarında sızdırmanın olmamasını sağladığından; kompozit dolgulara göre çürük riskini azaltmaktadır.

Empress porselen kuronlarda cam destekli güçlendirilmiş porselen kullanılmaktadır. Cam destekli porselen ışığı daha fazla geçirdiğinden mükemele yakın ışığı yansıtma özelliği vardır. Bu özellikleri nedeniyle doğal dişe yakın olurlar ve çok estetiktirler. Diş etiyle uyumları mükemmeldir. Metal içermediğinden herhangi bir alerji riski söz konusu değildir. Ayrıca özel yapıştırıcılarıyla dişe birebir oturduğundan, porselen altında diş çürümez.

Estetik tercihin önem kazandığı üst ön dişlerde,
Fazla kuvvet uygulanmayan küçük azı dişlerinde,
Kanal tedavisinden sonra renklenmenin gerçekleştiği dişlerde,
Antibiyotikten renklenmiş dişlerde,
Fazla flor alımı nedeniyle renklenmiş dişlerde
Yaşa bağlı gelişen renklenmenin olduğu dişlerde,
Dişlerin aralıklarının kapatılmasında,
Şekli bozulmuş dişlerde,
Sıralaması veya duruşu bozulmuş dişlerde,
Gülüş estetiği amacıyla yapılan çoklu restorasyonlarda,
Kırık veya aşınmış dişlerde kullanılır.

Kuronların yapımında lokal anestezi yapıldığından herhangi bir ağrı duyulmaz. Kesim sonrasında geçici kuronların yapıştırıldığında, dişlerde herhangi bir hassasiyet olmayacağından ağrı da gelişmez.

RÖNTGEN GÖNDER

RANDEVU AL