Zirkonyum

Home / Zirkonyum

ZİRKONYUM

Zirkonyum, geleneksel porselen köprü ve protezlerin alt yapısında kullanılan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır.

Genellikle gülüş estetiğini düzenlemekte, beyazlatma yapıldığı halde sonuca ulaşılamayan ileri derece renklenmelerin tedavisinde, aşırı madde kaybı olan dişlerin yapılandırmalarında, ortodontik tedavinin tercih edilmediği ayrık, dönük veya az çapraşık dişlerde, yapısı veya rengi bozulmuş eski dolgulu, arka grup dişlerde, ön grup implant üstü protezlerde kullanılabilir

Işığı geçirmesi özelliğiyle doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanabilir. Sağlıklı dişlerde ışık mine tabakasından tamamen geçer. Porselen kaplamalarda kullanılan metaller dişlere opak bir görüntü verdiklerinden, dişler cansız ve yapay görünürler. Zirkonyum ile bu dezavantajlar bertaraf edilir.

Zirkonyum insan dokusuna uyumludur. Metal destekli protezlerde genellikle görülen diş etinde mora yakın renklenme oluşmaz. Diş eti çekilmesi görülmez.

Metal içerikli olmadığından herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.

Pürüzsüz ve kaygan porselen yüzeyi sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Bu sebeple kahve çay sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez. Rengi sabit kalır.

Normal diş fırçalar gibi dişler fırçalanır. Dişsiz bölgeler için köprüaltı temizlik ipi kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrolüyle oluşabilecek problemler öngörülüp önlemler alınır.

Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Net bir zaman verilemez. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar sebebiyle şekil değişiklikleri gözlenir. Zirkonyum kaplamalarda değişiklik olmaz. Bu formu değişmiş ağza uyumlandırmak için yenilenmek istenebilir.

Zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarıldığından ve herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Dişlerde doku kayıplarına sebep olmaz.

Diş metal destekli kaplamalarda olduğu gibi bir miktar küçültülür ve diş eti sağlıklı duruma geldiğinde özel ölçü maddeleri ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir ölçü alınır. Laboratuvar ortamında dişe uygun renkte zirkonyum alt yapı ve üzerine porselen üst yapı işlenerek klinik ortamda dişe uyumlandırılır. Son olarak da özel yapıştırıcılar ile dişe daimi adapte edilir. Artık kendi dişinizden ayırt etmeden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Madde kaybı porselen lamineden fazladır. Fakat metal destekli porselenden azdır. Normal diş yüzeyinden 1-2 mm. arasında bir traşlama yapılır.

Kesim işlemleri lokal anestezi altında gerçekleşir ve sonrasında diş renginde geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir. Hastaların çok az bir kısmında hafif bir sızlama görülür genel itibariyle sıkıntı yaşanmadan süreç tamamlanır.

Özellikle ön dişlerde yapılan geçici kaplamalar daimi zirkonyum kaplamalarınızla şekil olarak benzer olacaktır. Malzeme olarak akrilikten yapılan bu kaplamalar kuvvete dayanıksızdır ancak renk uyumları ve şekil olarak sizi yeterince tatmin edecektir.

Diş etleri sağlıklı olan hastalarda işlem yaklaşık 1 hafta içinde tamamlanır. Hastaların estetik tercihine göre bir kaç prova eklenebilir.

Zirkonyum uygulamalar kalıcı dişleri çıkan her hastaya yapılabilir. Fakat gelişme çağına kadar (18-20 yaş) yapılan tedavilerde, çene büyümesi nedeniyle aralanmalar olacağından buna uygun şekilde yenilenmesi gerekir.

Zirkonyum alt yapısı kullanılan kron ve köprüler, metal alt yapısı kullanılan kron ve köprülerden daha dayanıklıdır.

RÖNTGEN GÖNDER

RANDEVU AL